top of page

MARJETICE

LJUBI, NE LJUBI, LJUBI...



Marjetica je simbolično povezana z otroštvom, lepoto in nedolžnostjo. Prav zato bo današnji zapis in končni izdelek primeren tudi za mlada dekleta oziroma najstnice, ki si bodo lahko izdelale čisto svojo vodico v razpršilu za obraz. Hidrolat iz marjetic.

Odlična priložnost za vse mamice in hčerke, da skupaj ustvarijo prvi lasten in povsem naraven kozmetični negovalni izdelek.




HIDROLAT IZ TRAVNIŠKIH MARJETIC


Marjetice so ene tistih cvetlic, ki so z nami kar celo leto. Ste vedeli?

Zato jih najdete tudi pozimi, če jih seveda ne pobeli sneg. Je namreč trajnica, ki cveti med februarjem in decembrom.


Še čisto malo nas loči od prebujanja narave. To pomeni, da bodo travniške cvetlice kmalu pisano in bogato napolnile pogled na travnato zelenico. Med njimi bo verjetno največ prav drobnih in prisrčnih navadnih marjetic.

Marjetica je eden prvih znanilcev pomladi in po ljudskem verovanju naj bi bil tisti, ki poje prve tri marjetice, vse leto brez zobobolov, težav z očmi in prehladov.



Marjetice pa niso le za okras, temveč so užitne in zdravilne. So bogat vir vitamina C in raziskave so pokazale, da ga je v njenih listih in cvetovih v približno enakem deležu kot v limonah

Poleg tega so bogate s kalijem, fosforjem, magnezijem, kalcijem, železom, vitaminom A in beljakovinami..


Poleg čajev, sirupov in mazil, lahko iz te drobne, pogosto prezrte rasrtlinice izdelamo tudi vrsto kozmetičnih izdelkov za nego kože. Še posebej je primerna za nego nečiste kože, razdražene kože, saj deluje protivnetno.




Danes je na vrsti hidrolat iz marejtic, ki ga lahko naredimo kar v domači kuhinji.

Hidrolat smo sicer že spoznali v enem od prejšnjih zapisov. Takrat smo ga pripravili iz rožmarinovih vejic. Takšen hidrolat je zelo koristen za naše lasišče, zato verjameva da ste bili nad njim navdušeni in ga pridno uporabljate.

Za pripravo hidrolata je sicer najbolj idealno, da imamo pri roki destilator, a če ga (tako kot midve) nimate, nič zato. Destilator bomo tudi tokrat nadomestili z iznajdljivostjo.

Ni nič težkega, le nekaj časa potrebujete, medtem pa spijete kavico in pogledate kakšen dober film.


Hidrolat marjetic lahko uporabljamo v spreju, kot meglico za obraz ali kot tonik za čiščenje kože.


Recept in priprava:


Potrebujemo:

- Lonec (za juho)

- stekleno pokrovko

- manjšo posodico

- manjši krožnik za juho

- cca 1l vode (najboljše destlirano, filtrirano ali ustekleničeno)

- približno dve pesti cvetov navadne marjetice

- led (vsaj 4 vrečke - več kot ga imamo bolje je)




Postopek:


1. V večji lonec »na glavo« postavimo manjšo posodico.

2. Okoli nje zložimo cvetove in jih prelijemo z vodo, da so cvetovi v celoti prekriti.

3. V kolikor vam čas dopušča, lahko tako namočeno pustimo stati približno dve uri, sicer pa lahko ta korak tudi izpustimo.

4. Nato na našo "na glavo" obrnjeno malo posodico postavimo krožnik za juho

5. Lonec pokrijemo s pokrovko, ki jo obrnemo »na glavo«.

6. Na tako obrnjeno pokrovko postavimo led. Za lažje delo, lahko vrečko z zapiralom napolnimo z ledom in jo položimo na pokrovko.

7. Prižgemo ploščo in ko voda v loncu zavre, zmanjšamo, da le nežno brbota.

8. V tem procesu se bodo na notranji strani pokrovke nabirale kondenzirane kapljice, ki se bodo stekale v zgornjo posodico. In to je naš hidrolat.

9. Ko se led na pokrovki stali, vodo od ledu odlijemo in ponovno dodamo ustrezno količino ledu.


Tak proces traja približno 2 uri, na vsakih 20-30 minut pa malo preverimo kaj se dogaja v našem loncu za »juhico«. V vrč prelijemo pridobljen hidrolat, po potrebi na cvetove dodamo vodo in redno na pokrovko dodajamo led. Zaradi ledu oziroma temperaturne razlike na zgornji in spodnji strani pokrovke se ustvari kondenz in s tem kapljice.


Še nasvet: pripravite si nekaj, s čimer boste prijeli za pokrovko in za posodico s hidrolatom, sicer se boste opekli. Seveda, govoriva iz izkušenj☺


Na ta način bomo pridobili približno 400 ml hidrolata. Ko se le-ta ohladi, ga prelijemo v temno pršilko. Preostanek pa nalijemo v steklen kozarec s pokrovom in shranimo v hladilniku, kjer bo počakal še par mesecev.


Če je hidrolat nekoliko ohlajen, nam bo prijetno del tudi za jutranje prebujanje kože in služil kot odlična vlažilna komponenta pred nanosom kremice.



VIR:



Blog “Divja lepota” ni nadomestilo zdravstvenih nasvetov, ampak zgolj vir najinih izkušenj, lastnega raziskovanja, pridobljenih znanj in osebnih mnenj, ki pa vas morda spodbudijo, da se podate na lastno raziskovanje, kaj od tega tudi sami preizkusite, preverite in se podate na svoje potovanje skozi bogato zalogo naravnih darov.



Recent Posts

See All
bottom of page